V případě, že chcete vydat odbornou monografii, skripta, sborník nebo certifikovanou metodiku pod záštitou Nakladatelství ČZU, musíte být zaměstnancem České zemědělské univerzity, musíte splnit požadavky stanovené Směrnicí rektora č. 5/2021 o Ediční činnosti na České zemědělské univerzitě v Praze a navazujících dokumentů, a dodržet uvedené termíny.
Pokud chcete publikovat jiný typ dokumentu, prosíme, domluvte se na konzultaci s Petrou Dvořákovou.
Publikační proces
1. Publikační záměr - Při vydávání publikace je samozřejmě nejdůležitější její obsah, ale k tomu, abyste byli zařazeni do univerzitního edičního plánu, potřebujete mít promyšlených spoustu dalších podrobností. Kdo publikaci financuje, kdo ji lektoruje? Kdy ji chcete vydat a kde tisknout? Bude i v elektronické verzi? Máte vytvořenou anotaci a klíčová slova, víte, zda se bude jednat o vědeckou odbornou monografii nebo o skripta? Váš publikační záměr byste měli také zkonzultovat s přímým nadřízeným. Bez jeho schválení se publikace nevydá.
2. Žádost o zařazení do edičního plánu - V případě, že jste si publikováním jisti a všechny podrobnosti máte rozmyšlené, můžete v aplikaci podat návrh na zařazení do edičního plánu na následující období. Termíny jsou pevně stanovené ve směrnici rektora, a to do 15. května (pro publikace určené k vydání v období červenec – prosinec daného roku) a do 15. listopadu (pro publikace určené k vydání v období leden až červen roku následujícího). V TUTO CHVÍLI JEŠTĚ APLIKACI NENÍ MOŽNÉ POUŽÍT, PO ZPROVOZNĚNÍ ZVEŘEJNÍME VÍCE INFORMACÍ, JAK S APLIKACÍ PRACOVAT.
3. Fakultní ediční rada a Ediční rada Nakladatelství ČZU se schází podle potřeby, nejméně však dvakrát ročně, aby schválily ediční plán na stávající období. Povinností těchto rad je autorovi oznámit své rozhodnutí pro následující období nejpozději do 15. června (pro publikace určené k vydání v období červenec – prosinec daného roku) a do 15. prosince daného roku (pro publikace určené k vydání v období leden až červen roku následujícího). Návrhy vrácené na přepracování budou doplněny o doporučení, co je potřeba změnit.
4. Schválená žádost bude uvedena v edičním plánu pro následující období a vám bude zasláno její ISBN. V následujícím období byste se měli zaměřit na redakční práci na publikaci (lektorské posouzení, ověřování faktů, kontrola citací, grafika, sazba, korektury). S některými položkami vám můžou pomoci zaměstnanci nakladatelství.
5. Povinné výtisky po vytištění publikace doručíte do Knihovny ČZU do kanceláře č. 207, případně je předáte pracovníkům výpůjčního pultu knihovny. Povinných výtisků se odevzdává 10, pět z nich se posílá do zákonem určených knihoven, tři přidá Knihovna ČZU do svého fondu, jeden je uschován pro zákonem stanovenou nabídkovou povinnost, a poslední výtisk archivuje nakladatelství.
Poskytujeme
- přidělení ISBN a ohlášení plánované knihy do Národní agentury ISBN,
- rozeslání povinných výtisků knihovnám v ČR a splnění nabídkové povinnosti,
- kontrolu technických požadavků na vydání publikace (autorská a technická tiráž, aktuální loga).
Pomáháme
- s jazykovou korekturou,
- archivací díla,
- sledování ohlasů a statistik.
Připravujeme
V budoucnosti bychom vám rádi nabídli i následující služby:
- sazba textu,
- grafická úprava,
- zprostředkování tisku,
- propagace a prodej publikací.