Podpora Open Access publikování

ČZU, jakožto člen konsorcia CzechELib, má možnost poskytnout korespondenčním autorům z ČZU publikování v otevřeném režimu (Open Access) u některých vydavatelů bez poplatku (tzv. Article Processing Charge, APC). Jedná se o poplatky za zpracování článku, které jsou určeny na pokrytí nákladů vydavatele spojené s volným online zpřístupněním článku. Důležité je zmínit, že tato možnost se vztahuje pouze na hybridní tituly, bližší informace níže. Prominutí poplatku pro autora, je zprostředkováno přidělením tzv. APC tokenu, který po kontrole definovaných pravidel přidělují zaměstnanci z Knihovny ČZU. 

Pravidla:
Korespondenční autor je z ČZU s uvedenou afiliací k ČZU (autor by měl používat ČZU e-mail, aby bylo možné zaručit správnou identifikaci).
Přidělování funguje v režimu "first come, first served" dle dostupných počtů APC tokenů.

Bezplatné publikování omezeného množství článků v režimu Open Access v hybridních titulech Taylor & Francis.
Oprávněné časopisy: časopisy typu Open Select, seznam naleznete zde.
Pokyny krok za krokem naleznete zde.


Bezplatné publikování omezeného množství článků v režimu Open Access v hybridních titulech Wiley.
Seznam titulů, kde je možné tokeny využít a detailní informace pro autory naleznete na stránkách Wiley.
Pokyny krok za krokem jsou k dispozici zde.


Bezplatné publikování omezeného množství článků v režimu Open Access v hybridních titulech Springer Nature (nezahrnuje tituly BioMed Central, Springer Open, Scientific Reports a Nature Communications).
Seznam titulů, kde je možné tokeny využít a detailní informace pro autory naleznete na stránkách Springer Nature.
Pokyny krok za krokem jsou k dispozici zde.


Pro zajištění úplného otevření vašeho článku, je vhodné ho publikovat pod veřejnou licencí. Příkladem jsou mezinárodně využívané licence Creative Commons. Na základě jasně stanovených podmínek vám tyto licence umožňují přesně určit, jak má být s publikovaným dílem nakládáno. Pro určení vhodné licence, je možné využít tuto aplikaci.

Více informací o voucherech a slevách u vydavatelů naleznete na stránkách CzechELib.

V případě jakýchkoliv otázek, se neváhejte ozvat na e-mailovou adresu: openaccess@lib.czu.cz.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.