Zveřejnění výzkumných dat je významný krok, který je třeba předem pečlivě připravit. Základním principem, podle kterého by měla být data otevřena, je „As open as possible, as closed as necessary” (“Otevřít tak, jak je to možné, uzavřít tak, jak je to nezbytné”).
Dle tohoto principu je vhodné zveřejňovat všechna data s výjimkou těch, u kterých to neumožňují právní aspekty. Problematická jsou zejména ta data, která obsahují osobní údaje. Legální je zveřejnění pouze těch datasetů, které osobní údaje neobsahují.
Data obsahující osobní údaje je možné tzv. anonymizovat, a to například pomocí nástroje Amnesia. Anonymizovaná data mohou být zveřejněna v celém rozsahu.
Autoři zvažující zveřejnění výzkumných dat se často obávají jejich zneužití či krádeže. Je třeba mít na paměti, že to, ve které fázi výzkumu budou data zveřejněna, je čistě v režii autora. Můžete se rozhodnout data zveřejnit například až po ukončení projektu či tehdy, kdy už z nich jako autor nejste schopen více vytěžit.
Pokud mají být data otevřená, je třeba věnovat zvýšenou pozornost jejich formátu a zpracování. Aby byla data použitelná, musí být ve vhodném formátu, řádně popsána metadaty a opatřena licencí. Vhodnou podobu zveřejněných otevřených dat popisují tzv. FAIR principy.