Blog Knihovny ČZU

Open Access Week (OAW, česky Týden otevřeného přístupu) je mezinárodní akce, která má za cíl zviditelnit myšlenku otevřeného přístupu nejen k vědeckým informacím. Letošní OAW se uskuteční od 24. do 30. října 2022 a tématem je Open For Climate Justice. Open Science centrum ČZU se rozhodlo zaměřit nejen na toto téma, ale celkově na témata spojená s hnutím Open Science (OS, česky Otevřenou vědou).

K této příležitosti jsme připravili zajímavý program, který proběhne od pondělí 24. do středy 26. října. V průběhu celé akce se můžete zúčastnit soutěže o USB flash disk, na který se vám vejde až 65 tisíc Open Access článků.

 

Citizen Science, aneb Praha hledá světlušky s Martinem Novákem (FŽP ČZU) pondělí 24. 10. 2022 10:30 až 11:30 odkaz pro připojení
Otevřeně o vědě úterý 25. 10. 2022 9:00 až 12:00  
Cesta k Open Access s Janem Komárkem (FŽP ČZU) úterý 25. 10. 2022 14:00 až 15:00 odkaz pro připojení
Využití Open Data z dálkového průzkumu země k hodnocení zdraví ekosystémů s Jakubem Zeleným (Člověk v tísni) středa 26. 10. 2022 10:30 až 11:30 odkaz pro připojení

   

Citizen Science, aneb Praha hledá světlušky s Martinem Novákem (FŽP ČZU), 24. 10. 2022 10:30 až 11:30

Co je to Citizen Science? Proč Praha hledá světlušky, jak je hledá a k čemu to bude dobré? To vše a mnohem více vám poví Ing. Martin Novák, Ph.D. z katedry ekologie FŽP, který je světluškami odjakživa fascinován. Přijďte a zjistěte více o občanské vědě a tomto zajímavém projektu. 

Nestihli jste se zaregistrovat, ale o akci máte zájem? Nevadí!

Přidejte se k nám prezenčně v Zeleném salónku (236a) v budově Knihovny ČZU (směrovky umístěné od hlavního vchodu do Knihovny vás k salónku dovedou), nebo online pomocí Microsoft Teamsodkaz pro připojení. Akce začne v 10:30

 

Otevřeně o vědě, 25. 10. 2022 9:00 až 12:00

Jak mohou být principy otevřené vědy prospěšné pro výzkum i celou společnost? Přijďte za námi do prostoru vestibulu v 1. patře Knihovny ČZU, kde si s vámi moc rádi popovídáme o otevřené vědě a zodpovíme jakékoliv vaše otázky související s touto problematikou. K dispozici budou také projektoví konzultanti, Ing. Patrik Toula a Ing. Jitka Jechová z oddělení pro rozvoj a projektové řízení, kteří vám rádi poradí, jak fungují projekty a Open Access v projektech, a také jakou metodickou podporu vám mohou poskytnou jednotlivá projektová centra na fakultách. Povídání nám zpříjemní výborná káva z regionální rodinné pražírny a pochutnáte si na tematických dobrotách od místních cukrářů.

Místo konání:
Knihovna ČZU - vestibul, 1. patro


Cesta k Open Access s Janem Komárkem (FŽP ČZU), 25. 10. 2022 14:00 až 15:00

Co je to Open Access a k čemu je dobrý? Své zkušenosti s publikováním v režimu Open Access vám představí Ing. Jan Komárek, Ph.D. a jeho kolega Ing. Tomáš Klouček z katedry prostorových věd FŽP. Kromě toho, že se dozvíte, proč se rozhodli vydat cestou Open Access publikování, také zjistíte, co vše musí autor v souvislosti s publikováním v režimu Open Access řešit a proč to má smysl. 

Nestihli jste se zaregistrovat, ale o akci máte zájem? Nevadí!

Přidejte se k nám prezenčně v Zeleném salónku (236a) v budově Knihovny ČZU (směrovky umístěné od hlavního vchodu do Knihovny vás k salónku dovedou), nebo online pomocí Microsoft Teams – odkaz pro připojení. Akce začne ve 14:00.  

 

Využití Open Data z dálkového průzkumu země k hodnocení zdraví ekosystémů s Jakubem Zeleným (Člověk v tísni), 26. 10. 2022 10:30 až 11:30

Jakub Zelený se problematice životního prostředí věnoval v rámci vysokoškolského studia, přičemž se zaměřuje na propojování dat a metod ze společenských a přírodních věd. V rámci doktorského studia na Univerzitě Karlově vyvinul metodu hodnocení ekosystémového zdraví územních celků na základě dat z Dálkového Průzkumu Země. V současnosti působí v organizaci Člověk v tísni jako environmentální poradce. V rámci přednášky vám ukáže, jaké informace je možné získat na základě snímků z veřejně dostupných databází a k jakým překvapivým závěrům nás mohou analýzy s těmito daty přivést. Připojte se a zjistěte, jak lze principy Open Science využít ku prospěchu vědy a společnosti. Přednáška proběhne v anglickém jazyce.

Nestihli jste se zaregistrovat, ale o akci máte zájem? Nevadí!

Přidejte se k nám online pomocí Microsoft Teams – odkaz pro připojení. Akce začne v 10:30.   

 

Soutěž

Jak se můžete zúčastnit soutěže o USB flash disk, na který se vejde až 65 tisíc Open Access článků? Je to jednoduché:

  • přijďte na některou z plánovaných akcí do Knihovny ČZU a do losovací krabičky vhoďte lístek s vaším ČZU e-mailem, na který se vám ozveme v případě, že budete vylosováni
  • připojte se online na některou z plánovaných akcí pomocí ČZU e-mailu a automaticky budete zahrnuti do soutěže

Počet vhozených lístků do losovací krabičky ani účast na online akcích není limitována, takže čím více akcí se zúčastníte, tím vyšší bude vaše šance na výhru. Losování proběhne živě na Facebooku naší Knihovny ve čtvrtek 27. 10. 2022 v 9 hodin.
Do slosování budou zařazeni pouze studenti a zaměstnanci České zemědělské univerzity v Praze.

 

Napříč celou Českou republikou v rámci OAW probíhá spousta zajímavých akcí, například Centrum pro podporu open science UK připravilo jednodenní Open Science Fest, nebo se podívejte se na stránky openaccess.cz, kde najdete přehled dalších pořádaných akcí.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.