Blog Knihovny ČZU

Open Access Week – Otevřená věda v Knihovně ČZU

V posledním říjnovém týdnu se v Knihovně ČZU konal Open Access Week, který má za cíl zviditelnit myšlenku otevřeného přístupu k vědeckým informacím.

Knihovna se zbarvila do oranžova, tradiční barvy otevřeného přístupu, a nabídla studentům a vědcům možnost se setkat, vyměnit si zkušenosti a dozvědět se spoustu nových informací. Letošní téma Open Access Weeku „Open for Climate Justice“ rezonovalo v několika přednáškách od vědců jak z řad univerzity, tak i mimo ni. Tři přednášky představily tři projekty, ve kterých výzkumníci využívají otevřená data, sami svá data sdílí a vnímají myšlenku otevřené vědy jako nedílnou součást vědeckého procesu.

První přednáška, Citizen Science, aneb Praha hledá světlušky Ing. Martina Nováka, Ph.D. (katedra ekologie, FŽP), ukázala možnosti zapojení veřejnosti do výzkumu a potenciál, který s sebou tato cesta přináší.

Druhá přednáška od kolegů Ing. Jana Komárka, Ph.D. a Ing. Tomáše Kloučka, Ph.D. (katedra prostorových věd, FŽP) s názvem Cesta k Open Access představila nejen využití otevřených satelitních dat v boji proti šíření kůrovce, ale autoři také sdíleli své zkušenosti s otevřeným sdílením vědeckých dat, metodik a vědeckých výstupů.

Poslední přednáška Using Open Data from Remote Sensing for assessment of Ecosystem Health s Jakubem Zeleným (Člověk v tísni) se zase zaměřila na to, jaké informace je možné získat na základě snímků z veřejně dostupných databází a k jakým překvapivým závěrům nás mohou analýzy s těmito daty přivést.

 

Všechny přednášky byly nahrávány a jsou dostupné na YouTube kanálu Knihovny ČZU, stejně jako prezentace, které jsou volně dostupné v rámci institucionální komunity ČZU v repozitáři Zenodo.

Kromě přednášek se studenti a vědci také osobně setkali s Koordinátorkou Open Science na ČZU Kristýnou Zychovou a zástupkyněmi oddělení rozvoje a projektového řízení ČZU na neformální akci Otevřeně o vědě. Studenti se o Otevřené vědě dozvěděli často úplně poprvé, zúčastnili se soutěže a vědci měli příležitost zjistit jakou podporu poskytuje Knihovna i oddělení rozvoje a projektového řízení ČZU v souvislosti s otevřenou vědou. V rámci akce došlo ke sdílení zajímavých zkušeností a pohledů na otevřenou vědu, a my za Knihovnu ČZU mockrát děkujeme všem, kteří se do akce zapojili.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.