Kde publikovat?
Výběr časopisu je jedním z důležitých kroků vedoucích k úspěšnému publikování. Nevíte, kde, jak a podle čeho vybrat časopis, ve kterém publikovat? Projděte si následující tipy, které by vám měly s výběrem vhodného časopisu pomoci.
Najděte časopis, který bude odpovídat tematickému zaměření vašeho článku
Pečlivý výběr časopisu, do kterého článek zašlete, výrazně snižuje pravděpodobnost odmítnutí vaší práce. Je velmi důležité, abyste vybrali recenzovaný časopis, který váš výzkum co nejlépe představí a zprostředkuje ho správné cílové skupině. V první řadě zjistěte, zda téma vašeho článku odpovídá tematickému zaměření cílového časopisu. Zvažte, na jaký druh výzkumu se časopis zaměřuje (tj. zda se zaměřuje spíše na výzkum teoretický, či spíše na aplikovaný). A ověřte, zda daný časopis přijímá typ článku, který hodláte podat (pokud je například váš článek případovou studií, ověřte si, zda časopis publikuje případové studie). Časopis, který je v souladu s vaším tématem, můžete najít např. v elektronických informačních zdrojích z vašeho oboru.
S výběrem vhodného časopisu vám mohou pomoci i nástroje přímo od samotných vydavatelů, např. Springer Journal Suggester, Elsevier Journal Finder, WoS Master Journal List, IEEE Publication Recommender či JournalGuide. Tyto nástroje umožňují vložit např. abstrakt a klíčová slova, podle nichž doporučí vhodné časopisy pro publikování.
Zvažte umístění vašeho článku vzhledem k hodnocení vědy v České republice
Dle metodiky hodnocení výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI 2017+) je publikování v prestižních časopisech stále jedním z klíčových kritérií hodnocení univerzit. Nejlépe jsou hodnocené články publikované v časopisech zařazených v databázích Web of Science a Scopus. Pro měření úspěšnosti a prestiže časopisů se využívají tzv. bibliometrické indikátory. Ty se většinou počítají podle citovanosti publikací, primárně dle dat v jednotlivých citačních databázích. Jednotlivé citační databáze využívají mnoho odlišných indikátorů. V případě Web of Science se především jedná o tzv. Impakt Faktor (IF), který vyjadřuje míru citovanosti článků publikovaných v daném časopise v předcházejících dvou letech. Nicméně dle metodiky hodnocení výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI 2017+) se v kontextu Web of Science využívá také indikátor Article Influence Score (AIS), který v podstatě udává průměrný počet citací na článek za pět let a zároveň zohledňuje jejich původ. Citační databáze Scopus využívá především indikátor Scimago Journal Rank (SJR), jehož princip je velmi podobný indikátoru AIS, pouze je počítán na základě dat za tři roky. Je tedy vhodné odpovídající časopisy hledat v databázích Web of Science (Journal Citation Reports, Master Journal List) a Scopus (Scopus Journal List, Scimago Journal & Country Rank).
Zvažte, zdali je vhodné publikovat v režimu Open Access (dále jen OA)
Nejen u projektů financovaných Evropskou komisí (kupř. Horizon Europe či Horizon 2020), ale i z pohledu českých grantových agentur (kupř. GA ČR či TA ČR program KAPPA) se stává publikování v režimu OA běžnou praxí. To, že je časopis otevřený, nemá vliv na jeho prestiž, pouze se mění obchodní model financování. V souvislosti s OA publikováním někteří vydavatelé požadují poplatky za publikování článků (tzv. Article Processing Charges, dále jen APCs). Částky APCs se mohou pohybovat v řádech stovek až tisíců Euro/USD, často v závislosti na oboru a prestiži vydavatele. Vždy je tedy vhodné zjistit informace o poplatcích, které by měly být dohledatelné na webové stránce vydavatele/časopisu.
Pro vyhledání OA časopisu je možné využít Directory of Open Access Journals. Tento registr poskytuje informace o časopisech, které umožňují čtenářům OA k plným textům recenzovaných vědeckých a odborných článků.
Bohužel v souvislosti s OA publikováním se množí případy, kdy časopisy a vydavatelství původní myšlenku OA zneužívají. Tzv. predátorské časopisy nebo vydavatelství existují primárně za účelem vybírání APCs. Publikují obsah, který neprošel standardním recenzním řízením a tudíž není ověřený a důvěryhodný. Více informací o predátorských časopisech, vydavatelstvích a konferencích naleznete ve volně dostupných materiálech iniciativy Stop Predatory Practices. Právě v souvislosti s predátorskými časopisy a vydavatelstvími se objevují snahy o tvorbu seznamů důvěryhodných či naopak nedůvěryhodných časopisů. Dané seznamy obsahují buď predátorské časopisy a vydavatelství, tzv. „black listy“ (příkladem je známý Beall's List), nebo naopak bezpečné časopisy a vydavatelství, tzv. „safe listy“ (Cabell's Journal Analytics). Nicméně tento způsob posuzování časopisů pouze na základě binární volby, zda se jedná o predátora nebo ne, se neukázal jako účinné řešení1. Z tohoto důvodu takové seznamy nevytváří ani Knihovna ČZU, ale ukazuje cestu, jak najít správný časopis pro publikování výzkumných výsledků.
Prověřte informace uvedené na webových stránkách časopisu/vydavatelství
Ať už se rozhodnete publikovat či nepublikovat v režimu OA, vždy je nezbytné prověřit informace uvedené na webových stránkách časopisu/vydavatelství a zhodnotit, zdali je časopis vhodný pro publikování vašeho článku. Mezi informace, na které je vhodné se zaměřit, patří:
ISSN (International Standard Serial Number)
- Pokud časopis tvrdí, že má ISSN, je třeba toto tvrzení ověřit na portálu ISSN.
- Důležité je také zkontrolovat, zda název časopisu přesně odpovídá názvu kontrolovaného časopisu.
DOAJ (Directory of Open Access Journals)
- DOAJ je indexovací služba, která poskytuje informace o recenzovaných OA časopisech.
- Je důležité si uvědomit, že DOAJ poskytuje informace pouze o OA časopisech. Takže pokud časopis není OA, nebude registrován u DOAJ, bez ohledu na to, jak je kvalitní. I když je časopis OA a není členem DOAJ, není to nutně špatné znamení (je podstatné mít na paměti, že není nutné, aby všechny OA časopisy byly i členem DOAJ).
- Některé časopisy mohou např. klamně zobrazovat logo DOAJ na svých webových stránkách. Z tohoto důvodu je vhodné nepředpokládat, že je daný časopis automaticky členem DOAJ, ale je na místě tuto informaci ověřit.
COPE (Committee on Publication Ethics)
- COPE je organizace, která vydává etické pokyny a zároveň zajišťuje, aby je časopisy a vydavatelé dodržovali. Členství časopisu či vydavatele v COPE dokazuje, že prošel kontrolami, které COPE provádí.
- Používá-li časopis na svých webových stránkách logo COPE, je dobré prověřit na webových stránkách COPE, že na to má právo.
Predatory Publishing ISSN Check
- Jedná se o webovou stránku, která Vám umožní zkontrolovat všechny výše zmíněné informace najednou. Nicméně pokud budete používat tyto informace k důležitým rozhodnutím, je vhodné si je přeci jen ověřit na originálních webových stránkách.
Dále je také vhodné zkontrolovat, zda je daný časopis indexován v citačních databázích, a ověřit, že jsou uvedené informace pravdivé. Toto ověření je možné udělat přímo ve Web of Science, Scopusu, Scimagiu nebo PubMedu (na některých stránkách je nutné se nejdříve přihlásit, aby se vám zobrazily potřebné informace, následně je možné dohledat konkrétní časopisy dle jejich ISSN a zobrazit si všechny potřebné informace a metriky).
Výše zmíněné body reprezentují základní informace, které je vhodné prověřit. Bohužel i do obsahu primárně doporučovaných databází (WoS a Scopus) pronikly některé nekvalitní časopisy2345. Proto je potřeba vyhodnocovat kvalitu časopisů i v rámci těchto databází a neřídit se pouze prostým faktem, že jsou časopisy do databází zařazeny. V případě, že se jedná o časopis/vydavatelství, se kterým nemáte tolik zkušeností (zejména pokud máte jakékoliv pochybnosti), doporučuje se prověřit např. složení redakčních rad, webové stránky (vzhled, uvedené informace) či do Google zadat: „název daného časopisu + predator/predatory/scam journal?“ apod.
Závěrem je nutné zmínit, že se jedná o velmi komplikovanou problematiku a linie mezi predátorským časopisem a např. časopisem s nedostatkem finančních prostředků je často velmi tenká. Je důležité mít na paměti, že když časopis není uznán některou z výše zmíněných organizací, nemusí se nutně jednat o nekvalitní časopis (či naopak, kupř. dohledané ISSN není zárukou, že je časopis stoprocentně důvěryhodný - získání ISSN není komplikované, takže i predátorské časopisy ISSN mohou mít). Nicméně by to v autorech mělo vzbudit pochybnosti, které si zaslouží hlubší prověření.
Výše zmíněné informace vám sice mohou pomoci s prověřením časopisu/vydavatelství, ale finální rozhodnutí, zda v konkrétním časopise publikovat, je vždy pouze na vás.
Jestli stále váháte, kde, jak a podle čeho vybrat časopis, ve kterém publikovat, tak se neváhejte ozvat na e-mailovou adresu openscience@lib.czu.cz. Rádi s vámi budeme konzultovat výběr vhodného časopisu.
Použitá literatura:
1TSIGARIS, Panagiotis a Jaime A. TEIXEIRA DA SILVA, 2021. Why blacklists are not reliable: A theoretical framework. The Journal of Academic Librarianship [online]. 47(1), 102266. ISSN 00991333. Dostupné z: doi:10.1016/j.acalib.2020.102266
2CORTEGIANI, Andrea, Federico LONGHINI, Filippo SANFILIPPO, Santi Maurizio RAINERI, Cesare GREGORETTI a Antonino GIARRATANO, 2019a. Predatory Open-Access Publishing in Anesthesiology. Anesthesia & Analgesia [online]. 128(1), 182–187. ISSN 0003-2999. Dostupné z: doi:10.1213/ANE.0000000000003803
3CORTEGIANI, Andrea, Filippo SANFILIPPO, Jacopo TRAMARIN a Antonino GIARRATANO, 2019b. Predatory open-access publishing in critical care medicine. Journal of Critical Care [online]. 50, 247–249. ISSN 0883-9441. Dostupné z: doi:10.1016/j.jcrc.2018.12.016
4GASPARYAN, Armen Yuri, Bekaidar NURMASHEV, Elena E. UDOVIK, Anna M. KOROLEVA a George D. KITAS, 2017. Predatory Publishing Is a Threat to Non-Mainstream Science. Journal of Korean Medical Science [online]. 32(5), 713–717. ISSN 1011-8934. Dostupné z: doi:10.3346/jkms.2017.32.5.713
5SOMOZA-FERNÁNDEZ, Marta, Josep-Manuel RODRÍGUEZ-GAIRÍN a Cristóbal URBANO, 2016. Presence of alleged predatory journals in bibliographic databases: Analysis of Beall’s list. Profesional de la información [online]. 25(5), 730–737. ISSN 1699-2407. Dostupné z: doi:10.3145/epi.2016.sep.03
Vyhledávání v citačních databázích
V souvislosti s výše zmíněným hodnocením výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI 2017+) v České republice vám níže ukážeme, jak je možné vyhledávat v jednotlivých databázích podle konkrétních oblastí výzkumu a vývoje. Na základě Frascati manuálu OECD (český překlad stěžejní kapitoly provedený Technologickou agenturou ČR) byly definovány jednotlivé oblasti výzkumu a vývoje (Fields of Research and Development – FORD). Dle těchto oblastí výzkumu a vývoje je možné vyhledávat vhodné časopisy pro publikování výzkumných výsledků.